Επιμόρφωση

Ημερολόγιο Προγραμμάτων Επιμόρφωσης

<<<-----Ιούνιος 2021----->>>

ΚυρΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβ
1

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:
EAU Guidelines2020/Urolithiasis & Bladder Stones

2

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:
Κνίδωση και αγγειοοίδημα


ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:
Προσέγγιση ασθενούς με αλωπεκία - Ουλωτικές αλωπεκίες


ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ:
« Παθήσεις κυκλοφορικού συστήματος και κύηση».


ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ:
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα νοσηλευτικού προσωπικού - Περιποίηση τραύματος.

3

ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Φυσιολογία της περιτοναϊκής κάθαρσης.


ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ:
Αντιπηκτικά στην κολπική μαρμαρυγή

4 5
6 7

ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ / ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:
Προσκεκλημένη ομιλία – Αιμοδυναμική των ενδομοσχευμάτων

8 9

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:
ESU Course Webinar (All Residents & Staff)


ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:
Λοιμώξεις από ανθεκτικούς gram-αρνητικούς μικροοργανισμούς


ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:
Μιμητές της συστηματικής σκληροδερμίας


ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:
Συμβάματα κατα την αιμοδότηση(β΄μέρος)


ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Βιβλιογραφική ενημέρωση

10

ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Μηχανήματα περιτοναϊκής κάθαρσης και καθετήρες ΠΚ.


ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ:
Η τεχνητή νοημοσύνη στην καρδιολογία. Εφαρμογές σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια


ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ:
« Εξωσωματική Γονιμοποίηση»

11 12
13 14

ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ / ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:
Συζήτηση επιπλοκών προηγούμενου μήνα / Βιβλιογραφική ενημέρωση

15

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:
EAU Guidelines 2020/Thromboprophylaxis & Urological Trauma & Renal Transplantation


ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:
Παρουσίαση περιστατικού

16

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:
Παθήσεις θυρεοειδούς


ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:
Βιβλιογραφική ενημέρωση

17

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Journal Club: Best available evidence from RCT-based meta-analyses & SRs (Eur Urol/Cochrane Database Syst Rev)


ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Συνταγογράφηση χρόνιας περιτοναϊκής κάθαρσης

18 19
20 21 22

ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΚΗ:
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα νοσηλευτικού προσωπικού - Μετεγχειρητικό delirioum στην ΜΜΑΦ.

23

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:
Παθήσεις επινεφριδίων


ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:
Κλινική αξιολόγηση και θεραπεία της διαπυητικής ιδρωταδενίτιδας.


ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΚΗ:


ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Βιβλιογραφική ενημέρωση

24

ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:
Ρύθμιση εξωκυττάριου όγκου στην περιτοναϊκή κάθαρση


ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ:
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα νοσηλευτικού προσωπικού ,Προεκλαμψία και τοκετός.

25 26
27 28 29

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:
EAU Guidelines2020/Paediatric Urology


ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:
Εργαστηριακή αιματολογία στην αιμοδοσία (β΄μέρος)

30

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:
Επείγουσες καταστάσεις στην ενδοκρινολογία


ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:
Κλινικοπαθολογοανατομική συνάντηση.

01/06/2021
ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:EAU Guidelines2020/Urolithiasis & Bladder Stones Γεώργιος Ροβίθης Συντονιστής: Ιορδάνης Σκαμάγκας Ώρα: 14:00-16:00μμ
02/06/2021
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:Κνίδωση και αγγειοοίδημα, Αλεξάκης Κ., 15:00 - 16:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων Παθολογικής Πα.Γ.Ν.Η.
ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ:Παθήσεις κυκλοφορικού συστήματος και κύηση, Γεώργιος Κοχιαδάκης, 9:30-10:30πμ.
ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:Προσέγγιση ασθενούς με αλωπεκία - Ουλωτικές αλωπεκίες,Κουμάκη Δ.,14:00-15:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων 4ου ορόφου Πα.Γ.Ν.Η.
ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ:Περιποίηση τραύματος, ομιλητής, Κ.Καουκάκης.
03/06/2021
ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ:Αντιπηκτικά στην κολπική μαρμαρυγή,Ε. Καλλέργης 08:00-9:30πμ.
ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:Φυσιολογία της περιτοναϊκής κάθαρσης, Νίκος Κρουσταλάκης, 2:30μμ-3:30μμ.
07/06/2021
ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ / ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:Προσκεκλημένη ομιλία – Αιμοδυναμική των ενδομοσχευμάτων,Ε. Γεωργακαράκος, 14:30μμ-15:30μμ, στην Αίθουσα Σεμιναρίων του 3ου Ορόφου του Β’ Κτιρίου του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου(Πα.Γ.Ν.Η.)
09/06/2021
ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΚΗ:Βιβλιογραφική ενημέρωση
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:Λοιμώξεις από ανθεκτικούς gram-αρνητικούς μικροοργανισμούς, Καρακωνσταντής Σ, 15:00 - 16:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων Παθολογικής Πα.Γ.Ν.Η.
ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:Μιμητές της συστηματικής σκληροδερμίας, Ζωγραφάκη Κ.,14:00-15:00μμ, στην αίθουσα σεμιναρίων του 4ου ορόφου ΠαΓ.Ν.Η.
ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:Συμβάματα κατα την αιμοδότηση, Ψυχαράκης, 13:30-14:30μμ.
ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:ESU Course Webinar (All Residents & Staff) Ώρα: 14:00-16:00μμ
10/06/2021
ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ:Εξωσωματική Γονιμοποίηση, Αντώνιος Μακρυγιαννάκης
ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ:Η τεχνητή νοημοσύνη στην καρδιολογία. Εφαρμογές σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια, Μ .Μαρκέτου, 08:00-9:30πμ.
ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:Μηχανήματα περιτοναϊκής κάθαρσης και καθετήρες ΠΚ, Σεβαστή Μαραγκού, 2:30μμ-3:30μμ.
14/06/2021
ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ / ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:Συζήτηση επιπλοκών προηγούμενου μήνα / Βιβλιογραφική ενημέρωση, Ε. Ταβλάς, 14:30μμ - 15:30μμ, στην Αίθουσα Σεμιναρίων του 3ου Ορόφου του Β’ Κτιρίου του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου (Πα.Γ.Ν.Η.).
15/06/2021
ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:Παρουσίαση περιστατικού, 13:30μμ-14:30μμ.
ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:EAU Guidelines2020/Thromboprophylaxis & Urological Trauma & Renal Transplantation Γεώργιος Ροβίθης Συντονιστής: Ιορδάνης Σκαμάγκας Ώρα: 14:00-16:00μμ
16/06/2021
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:Παθήσεις θυρεοειδούς, ΤΒΑ, 15:00 - 16:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων Παθολογικής Πα.Γ.Ν.Η.
ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:Βιβλιογραφική ενημέρωση,14:00-15:00 στην αίθουσα σεμιναρίων του 4ου ορόφου Πα.ΓΝΗ.
17/06/2021
ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:Συνταγογράφηση χρόνιας περιτοναϊκής κάθαρσης, Δροσατάκη Ελένη, 2:30μμ-3:30μμ.
ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:Journal Club: Best available evidence from RCT-based meta-analyses & SRs (Eur Urol/Cochrane Database Syst Rev) Γεώργιος Ροβίθης Συντονιστής: Ιορδάνης Σκαμάγκας Ώρα: 08:30-09:30πμ
22/06/2021
ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΚΗ:Μετεγχειρητικό delirioum στην ΜΜΑΦ, Μελιδονιώτης Ευάγγελος.
23/06/2021
ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΚΗ:
ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΚΗ:Βιβλιογραφική ενημέρωση
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:Παθήσεις επινεφριδίων,ΤΒΑ, 15:00 - 16:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων Παθολογικής Πα.Γ.Ν.Η.
ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:Κλινική αξιολόγηση και θεραπεία της διαπυητικής ιδρωταδενίτιδας, Κοτοπούλη Φ. 14:00-15:00μμ στην αίθουσα σεμιναρίων του 4ου ορόφου Πα.ΓΝΗ.
24/06/2021
ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ:Προεκλαμψία και τοκετός, κος Κουτρουλάκης Δημήτρης, 13:30.
ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ:Ρύθμιση εξωκυττάριου όγκου στην περιτοναϊκή κάθαρση, Σεβαστή Μαραγκού, 2:30μμ-3:30μμ.
29/06/2021
ΜΟΝΑΔΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ:Εργαστηριακή αιματολογία στην αιμοδοσία, κα Λυδάκη, 13:30μμ-14:30μμ.
ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ:EAU Guidelines2020/Paediatric Urology Ειρηναίος Ζήσης Συντονιστής: Γεώργιος Γεωργιάδης Ώρα: 14:00-16:00μμ
30/06/2021
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ:Επείγουσες καταστάσεις στην ενδοκρινολογία, Ξεκούκη Π.,15:00 - 16:00μμ, αίθουσα σεμιναρίων Παθολογικής Πα.Γ.Ν.Η.
ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ:Κλινικοπαθολογοανατομική συνάντηση, Λαγουδάκη Ε. 14:00-15:00μμ στην αίθουσα σεμιναρίων του 4ου ορόφου Πα.ΓΝΗ.